Home -> Blog -> Inwestowanie w Trójmieście

sie 02

Inwestowanie w Trójmieście

Gdańsk, Gdynia i Sopot tworzą najbardziej znaną aglomerację w naszym kraju. Z pewnością ten obszar kojarzy się Wam z inwestycjami w nieruchomości pod najem krótkoterminowy. Zgadza się, Trójmiasto to popularny cel dla turystów, nie tylko tych z Polski, ale i dla m.in.: Skandynawów czy Niemiec. Pas nadmorski w Gdańsku, Orłowo w Gdyni i miasto Sopot to główne lokalizacje, w których skupia się ten rodzaj inwestycji. Okazuje się jednak, że Trójmiasto, a zwłaszcza Gdańsk i Gdynia, posiadają szeroką ofertę mieszkań pod najem długoterminowy. Zwłaszcza teraz, gdy rozwinął się trend pracy zdalnej, najem długoterminowy nad morzem będzie eksploatował.

Zarówno Gdańsk jak i Gdynia znajdują się w czołówce listy polskich lokalizacji do zamieszkania pod względem jakości życia. Takie atuty jak bliskość morza, lasy i parki stanowią duży plus dla tego regionu. Przede wszystkim lepsza jest jakość powietrza, co przyciąga mieszkańców dużych, zanieczyszczonych miast. Gdańsk posiada coraz większą bazę biurowców, oferujących pracę w nowoczesnych usługach profesjonalnych dla kilku tysięcy ludzi. Dodatkowo, warto wspomnieć o miejscach pracy w portach w Gdyni i Gdańsku, z których korzystają także pracownicy z Ukrainy. Kolejnym aspektem jest atrakcyjność Trójmiasta pod względem studiowania. Znajduje się tu 24 uczelni wyższych, w tym Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski i Akademia Marynarki Wojennej. Wszystko to sprawia, że warto inwestować w Trójmieście, w mieszkania inwestycyjne. Gdańsk, Gdynia czy Sopot to świetne miejsca na nowe inwestycje mieszkaniowe dywersyfikujące nasz portfel.

Dobra komunikacja

Dużą zaletą Trójmiasta jako aglomeracji są połączenia transportowe między miastami. Każde z miast posiada własne środki ciężkości, jednak połączone razem dają zwiększone możliwości dzięki mobilności. Najem krótkoterminowy góruje głównie w centrum miast i linii nadmorskiej Gdańska i Gdyni czy Sopotu. Natomiast mieszkania inwestycyjne pod najem długoterminowy znajdziemy w przyległych dzielnicach, a nawet gminach i miasteczkach otaczających główne miasta aglomeracji. 

Przykładowo „Małe Trójmiasto Kaszubskie”, czyli Rumia, Reda i Wejcherowo. Połączone są one z głównymi metropoliami za pomocą Szybkiej Kolei Miejskiej. W ofercie znajdziemy mieszkania inwestycyjne po konkurencyjnych cenach zakupu i najmu. Podobnym ośrodkiem jest Pruszcz Gdański, choć ostatnie lata przyniosły tam radykalny wzrost cen nieruchomości, ze względu na bliskość Gdańska i dobry dojazd. 

W samych metropoliach Trójmiasta również możemy obserwować trend opłacalności inwestowania w nieruchomości położone wzdłuż SKM, na przykład w dzielnicach Chylonia, Leszczynki i Grabówek w Gdyni, lub dzielnicach południowych Gdańska. Na uwagę zwraca też fakt, że wiele z dawniejszych dzielnic o gorszej reputacji, jak Chylonia w Gdyni czy Orunia Dolna w Gdańsku, w ostatnich latach uległo modernizacji. Wymiana pokoleniowa i ulepszenie transportu  miejskiego w tych obszarach sprawia, że najemcy coraz chętniej mogą poszukiwać mieszkania w tej lokalizacji. 

Czym jest crowdfundingudziałowy nieruchomości?

A ceny?

Zapytani o ceny jakie osiągają mieszkania inwestycyjne Gdańsk jak i Gdynia plasują się podobnie.  Tutaj ceny bardziej zależą od dzielnicy niż od miasta. Warto wiedzieć, że Gdynia ma deficyt działek dla deweloperów, stąd tego typu inwestycje są tam niezwykle rzadkie. Dla przykładu dzielnica Chwarzno – Wiczlino w Gdyni mieści większość nowych inwestycji deweloperskich w tym mieście, oferujących duże mieszkania skierowane do rodzin, często w bardzo wysokich cenach. Przeciwna tendencja ma miejsce w Gdańsku, gdzie działa najwięcej deweloperów i można znaleźć najwięcej działek nadających się pod ich inwestycje. Wpływa to na profil cenowych tych mieszkań i ofertę nieruchomości w puli Gdańska. 

W Trójmieście najpopularniejsze pod względem najmu są kawalerki, ale także mieszkania 2-pokojowe. W 2019 roku dało się jeszcze znaleźć kawalerki poniżej 200 tysięcy złotych, jednak nieustanny wzrost cen sprawił, że w tym momencie to absolutnie minimalna granica dla tego typu mieszkania. Ceny 1-pokojowych nieruchomości inwestycyjnych kształtują się obecnie w okolicach 230 -260 tys. zł. Wzrost cen zakupu mieszkań w ostatnich latach odbił się na średnich zwrotach z inwestycji, jakie możemy osiągnąć w Gdyni i Gdańsku. Średnie ROI, po uwzględnieniu kosztów, pustostanów i zarządzania, wynosi obecnie 5 – 6%. Zdarzają się wyjątki, na przykład mieszkania na pokoje lub wielopaki, niemniej jednak stopy zwrotów w Trójmieście osiągnęły już poziom z Warszawy. Wciąż jednak możemy znaleźć tu mieszkania tańsze, niż w stolicy, co może być świetną alternatywą dla inwestora, który dysponuje mniejszym kapitałem, lecz szuka nieruchomości o mniejszym ryzyku w dużym mieście.