Dochód pasywny z nieruchomości

Dochód pasywny z nieruchomości

Większość osób wychodzi z założenia, że do inwestowania w rynek nieruchomości niezbędne jest dysponowanie dużym kapitałem. Rzeczywiście, duża część rentierów to ludzie bogaci, którzy budowanie swojego majątku oparli przede wszystkim na inwestycjach mieszkaniowych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że niekoniecznie trzeba być milionerem, aby na poważnie zajmować się obrotem nieruchomościami i regularnie czerpać z tego tytułu zyski w znacznej wysokości.

Obecnie bardzo popularnym sposobem systematycznego gromadzenia dochodu pasywnego jest nabywanie lokali mieszkalnych przeznaczanych później pod wynajem. Oczywiście, nawet zakup kawalerki wiąże się z niemałymi kosztami, które często przekraczają realne możliwości finansowe niektórych osób lub rodzin. W takiej sytuacji mogą one jednak liczyć na szeroko zakrojone wsparcie ze strony instytucji bankowych, oferujących im różne opcje pomocy, np. dźwignię kredytową. Takie rozwiązanie pozwala uboższym Klientom na nabycie wybranego lokum przy początkowym wkładzie własnym na poziomie 10% wartości nieruchomości. W ten sposób inwestor staje się właścicielem lokalu, który zostaje wynajęty lokatorom. A wszystko po to, aby zagwarantować posiadaczowi mieszkania stały przychód, z którego część środków zostaje przekazana na pokrycie raty długu na poczet spłaty całkowitej wartości obiektu. Reszta pieniędzy, którą będzie dysponował po uiszczeniu obowiązkowych należności, pozwoli mu na systematyczne budowanie dochodu pasywnego.

Nie wiesz, w jaki sposób wejść na rynek obrotu nieruchomościami? Przeraża Cię liczba formalności, które będziesz musiał załatwić w związku z zakupem lokalu mieszkalnego pod wynajem? Rzeczywiście, przyda Ci się nasza profesjonalna pomoc. W ramach oferowanego kompleksowego wsparcia podejmiemy się znalezienia odpowiedniego lokum, sporządzimy umowę kupna-sprzedaży oraz będziemy reprezentować petentów w negocjacjach ze sprzedającym. Dzięki nam Twój dochód pasywny, a wraz z nim cały osobisty majątek będzie systematycznie się pomnażał.

Budowanie dochodu pasywnego

Musisz wiedzieć, że nie każdy lokal mieszkalny nadaje się do wynajęcia. To, czy okaże się on atrakcyjny dla potencjalnych lokatorów, zależy od kilku czynników. Należy je poznać, jeśli chcesz, aby proces budowania dochodu pasywnego w Twoim przypadku przebiegał szybko i sprawnie, bez zbędnych przestojów. W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę lokalizację budynku, w którym mieści się interesująca Cię nieruchomość. Powinna ona znajdować się blisko centrum miasta, najlepiej w bezpośredniej okolicy zakładów pracy, szkół i uczelni. Jeśli znajduje się ona nieco dalej, trzeba zwrócić uwagę na istniejące połączenia komunikacyjne pomiędzy osiedlem a innymi ważnymi punktami w przestrzeni miejskiej. Na to, jak ostatecznie wysoki okaże się dochód pasywny, niebagatelny wpływ ma również cena nieruchomości. Im będzie ona niższa, tym można liczyć na większą opłacalność inwestycji.

Być może obawiasz się ryzyka inwestycyjnego związanego z budowaniem kapitału na przedsięwzięciu, które w ostatecznym rozrachunku może okazać się nietrafione. W przypadku zakupu mieszkania na wynajem główne niebezpieczeństwo dotyczy braku lokatorów zainteresowanych ewentualnym najmem. Mimo wszystko jednak obrót nieruchomościami w porównaniu do innych inwestycji (np. akcji, funduszy inwestycyjnych czy lokat bankowych) jest znacznie bardziej opłacalny, a związane z nim ryzyko oscyluje na dość niskim poziomie. Budowanie dochodu pasywnego w ten sposób zwykle przebiega bez większych zakłóceń, a inwestorzy cieszą się stale powiększającym się kapitałem.

Inwestowanie w nieruchomości jest też bezpieczne ze względu na fakt, iż jest to dość stabilny rynek, któremu nie grozi raczej nagłe załamanie. Dodatkowo za tego rodzaju inwestycjami przemawia też możliwość włożenia w przedsięwzięcie wkładu w wysokości stanowiącej jedynie część wartości zakupionego mieszkania. Osoby inwestujące swój kapitał w inny sposób zwykle nie mogą skorzystać z tego wariantu. Obowiązuje ich zatem konieczność wpłacenia pełnej kwoty wkładu własnego na poczet inwestycji, w której zdecydowali się wziąć udział. Dla niektórych z nich może to oznaczać poważne problemy w budowaniu osobistego kapitału oraz jego pomnażaniu. Takie trudności nie występują natomiast na rynku mieszkaniowym.

Jak zachęcić potencjalnych najemców?

Jeśli zakupiony przez Ciebie lokal znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji, nie powinieneś mieć kłopotu ze znalezieniem odpowiedniego najemcy. Czasem jednak poza gruntownym remontem oraz kompleksowym wyposażeniem lokum trzeba także podjąć się innych działań mających na celu zareklamowanie nieruchomości. Sprawne budowanie za jej pomocą dochodu pasywnego jest możliwe, jeśli zaangażujesz się choćby w minimalnym stopniu w tzw. home staging. Pod pojęciem tym kryją się różne czynności mające na celu uatrakcyjnienie lokalu w oczach osób zainteresowanych jego wynajmem. Efekty wysprzątania mieszkania i jego odmalowania powinny zostać uwiecznione na zdjęciach promocyjnych zamieszczonych w Internecie oraz lokalnej prasie. Zanim zdecydujesz się na ten krok, najpierw podejmij się identyfikacji grupy docelowej, na tej podstawie ustalając plan i zakres działań. Pamiętaj o tym, że na dochód pasywny w jego finalnej wysokości wpływają różne, wydawałoby się mało znaczące szczegóły, takie jak choćby optymalne oświetlenie lokalu, pozbycie się niepotrzebnych mebli czy też zadbanie o usunięcie usterek i konserwację sprzętu AGD. Wszystkie te detale uczestniczą w budowaniu wizerunku mieszkania w oczach ewentualnych lokatorów. Bardzo ważne jest też właściwe sformułowanie treści ogłoszenia, w której zaprezentujesz nieruchomość od jak najlepszej strony, nie pomijając przy tym istotnych dla każdego najemcy informacji, takich jak: lokalizacja, wielkość i wyposażenie mieszkania oraz opłata za czynsz i media.

Chcesz samodzielnie pomnażać swój dochód pasywny na rynku nieruchomości? A może wolisz, abyśmy włączyli się w jego budowanie jako firma zatrudniająca specjalistów od rynku nieruchomości? Możesz liczyć na nasze wsparcie w każdej sytuacji.