Odłożenie zapasu gotówki nigdy nie jest łatwe, ale gdy już Ci się to uda, warto poszukać sposobu na pomnożenie kapitału. Nie ma powodu, żeby pieniądze leżały schowane pod materacem, kiedy mogą „pracować” praktycznie bez Twojego udziału – na lokatach, obligacjach czy funduszach inwestycyjnych takich jak akcje, czy właśnie REIT-y. Zarządzanie oszczędnościami tego typu nazywa się dochodem pasywnym, a jedną z metod, którą możesz posłużyć się, aby go osiągnąć, jest wynajem nieruchomości. Jak zostać rentierem? Czy trzeba mieć pokaźny majątek, żeby tego dokonać i jak dokładnie działa REIT? Przeczytaj nasz artykuł, aby się tego dowiedzieć!
Budowa kapitału a wynajem
Decyzja o inwestycji w nieruchomość stwarza szansę na uzyskanie dodatkowego dochodu poprzez wynajem własnego lokum. Żeby zostać rentierem, należy przede wszystkim regularnie, z każdym miesiącem odkładać nadwyżki finansowe i obserwować zmiany w cenach na rynku nieruchomości. Pozwoli Ci to poznać trendy i wybrać dobry moment na zakup odpowiedniego mieszkania.
Aby wieść spokojne życie bez dodatkowych finansowych zmartwień, wpływy gotówki powinny być cykliczne, ale także stabilne w długofalowej perspektywie. Ostatecznie Twój przychód pasywny musi być wysoki – tak jak Twoje zaangażowanie w jego pozyskanie. Dobry rentier wie, jak zainwestować kapitał, by móc cieszyć się pokaźnym dochodem bez konieczności podejmowania stałej pracy.
Warto także pamiętać, by zdywersyfikować oszczędności i ulokować środki w obligacjach, akcjach czy innych funduszach inwestycyjnych. REIT jest przykładem formy inwestowania ściśle powiązanej z rynkiem nieruchomości, będąc jednocześnie drogą, którą możesz obrać, jeśli chcesz cieszyć się pasywnym dochodem. Jak dokładnie działa REIT?
Rynek nieruchomości dla mniejszego inwestora
Nie trzeba dysponować ogromną sumą pieniędzy, żeby móc inwestować na rynku nieruchomości. Obecnie funkcjonują instrumenty, które pozwalają na działanie w tym środowisku także osobom z mniejszym zasobem gotówki. Zwrot „Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości” (w skrócie FINN) to polski odpowiednik angielskiego REIT, czyli „Real Estate Investment Trust”, który oznacza podmioty skupiające swoją działalność na lokowaniu kapitału na rynku nieruchomości. Jednak nie są to spółki, które zarabiają na różnicy między ceną kupna a sprzedaży obiektu, lecz na długofalowym wynajmie, co uodparnia je na nagłe zmiany giełdowe. Jak w praktyce działa REIT?
Otóż firma XYZ, kupuje lokal, wyposaża go oraz przeprowadza ewentualne remonty, a następnie wynajmuje go osobie prywatnej lub przedsiębiorstwu. Każdy inwestor, za wkład w kapitał podmiotu XYZ uzyskuje gwarancję zwrotu pieniędzy, a w długofalowej perspektywie – zysku z tytułu najmu wspomnianej nieruchomości.
Dlaczego warto?
Największą zaletą tej formy inwestycyjnej jest fakt, że za jej pośrednictwem osoby, które nie mają lokalu na własność, mogą zarabiać na wynajmie. Do tej pory, aby nabyć nieruchomość, trzeba było mieć pokaźny kapitał. Dzięki REIT-om możliwe jest lokowanie nawet niewielkich sum oraz dywersyfikacja portfela, zmniejszająca ryzyko inwestycji. Według specjalistów roczny zwrot z tytułu wynajmu dla osób prywatnych to od 4 do 5% w skali roku w stosunku do zainwestowanego kapitału. W przypadku przestrzeni komercyjnej to od 6 do nawet 8,5%. Aby zrozumieć, jak działa REIT, należy również wiedzieć, że jest to instrument finansowy kontrolowany przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz przez regulacje Giełdy Papierów Wartościowych, a więc oferujący bezpieczeństwo zapewniane przez państwo.
Poza tym, zaletami takiej formy inwestycyjnej jest stabilność wynikająca z natury rynku nieruchomości, a także możliwość wejścia i wyjścia z biznesu, kiedy tylko się chce. Wyjątkowym plusem działania REIT-ów są ulgi podatkowe dla akcjonariuszy, a także gwarancja ich corocznej wypłaty. Według projektu ustawy, firma tego typu powinna wypłacać inwestorom 90% swoich zysków w formie dywidendy.
Wynajem jako właściciel mieszkania
Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, możesz zastanowić się, jak wykorzystać inwestycyjny potencjał swojej nieruchomości. Możesz zdecydować się na jej wynajem – krótko lub długoterminowy. Wszystko zależy jednak od ilości czasu, jaki mógłbyś przeznaczać na zajmowanie się biznesem. W przypadku najmu krótkoterminowego, na przykład dla turystów, ważna jest lokalizacja mieszkania – im bliżej centrum czy też dużych atrakcji turystycznych, tym lepiej. Łączy się to z wyższymi kosztami utrzymania nieruchomości (np. zatrudnienie firmy sprzątającej), ale też potencjalnie pokaźniejszym zyskiem. Ta forma zarobkowania „kłóci się” jednak z ideą dochodu pasywnego, bo wymaga sporo uwagi.
Aby zostać rentierem, musisz wiedzieć jak gromadzić kapitał przy minimalnym zaangażowaniu, a to akurat umożliwia wynajem długoterminowy. Wybierając ten rodzaj najmu, oszczędzisz na kosztach związanych z profesjonalnym utrzymaniem obiektu, ale także na czasie, który musiałbyś przeznaczyć na zajmowanie się nim. Warto również zastanowić się nad kierunkiem, w którym będziesz zmierzał – czy będzie to sektor komercyjny, czy osób prywatnych. Przewagą tego pierwszego jest zazwyczaj pewniejszy wynajem na dłuższe okresy trwające od 5 do 15 lat. Lokatorzy mieszkań zwykle szybciej rezygnują z najmu, a w przypadku studentów standardem jest umowa roczna.
Kapitał, jaki powinieneś mieć, aby zacząć zarabiać na wynajmie oscyluje w granicach od 100 tys. zł (kawalerka w małym mieście) do około 300 tys. zł (mieszkanie dwu-/trzypokojowe w większym mieście).
Podsumowanie
Jest wiele możliwości, spośród których możesz wybierać, jeśli postanowisz oprzeć swój budżet o dochód pasywny. Żeby zostać rentierem, należy zacząć od budowy kapitału, poznania mechanizmów rynku nieruchomości, a także dowiedzenia się więcej o funduszach inwestycyjnych, takich jak obligacje czy akcje. Musisz również zrozumieć, jak działa REIT. Odpowiednio dywersyfikując portfel, regularnie mnożąc oszczędności oraz uzbrajając się w odrobinę cierpliwości, masz realną szansę sprawić, że Twój kapitał będzie rósł bez większego wysiłku.
Comments are closed.