Zastanawiasz się, czy godna emerytura i bezpieczny dochód bez pełnej zależności od ZUS-u są możliwe? Odpowiedź jest twierdząca! Istnieją trzy sprawdzone sposoby na to, aby po przejściu w stan spoczynku zawodowego otrzymywać wpływy nie tylko od państwa. Możesz korzystać również z przychodu, który zapewnisz sobie samodzielnie. Sprawdź już teraz, jak zabezpieczyć się na emeryturę!
Dłuższa praca się opłaca
Wyższy wiek emerytalny ma sens. I choć wielu osobom nie podoba się wizja pracy zarobkowej do 67 roku życia, to pamiętaj, że nie jest ona jedynie wymysłem polskiego rządu. To trend, który możesz zaobserwować na całym świecie. Wpływa na to między innymi średnia długość życia oraz konieczność zapewnienia wydolności państwowych finansów. Oczywiście obecnie obowiązująca granica może ulec przesunięciu. Wynika to ze zmian demograficznych, gospodarczych i politycznych, które mają miejsce. Musisz wiedzieć, że wiek emerytalny jest umowny i niewykluczone, że zostanie jeszcze bardziej podniesiony. Przygotuj się zatem na to!
Niezależnie od tego, ile będziesz mieć lat, przechodząc na emeryturę, już teraz zainwestuj w swój rozwój zawodowy. Duże możliwości pracy zdalnej oraz szybka ewolucja technologii pozwalają na łatwy i dobry zarobek w każdym wieku. Zainteresuj się tymi sposobnościami – im wcześniej zaczniesz, tym większe doświadczenie zdobędziesz i staniesz się silną konkurencją na rynku pracy. To pozwoli Ci zarabiać na emeryturze i powiększać swój miesięczny dochód.
Oszczędzaj od dziś
Pełna zależność od ZUS-u to dość niepewny sposób na zabezpieczenie swojej przyszłości. Państwowy system ubezpieczeń funkcjonuje na podstawie ustaw i działań rządowych. Niestety, Twoje finanse również są od nich uzależnione. Dlatego dobrym pomysłem jest założenie lokaty oszczędnościowej, wykupienie obligacji skarbowych czy skorzystanie z funduszy inwestycyjnych. To bardziej przewidywalny sposób lokowania kapitału, a także bezpieczne źródło dochodu na przyszłość. Ważna jest systematyczność i odkładanie choćby niewielkich kwot. Zaprocentują one z biegiem lat i pozwolą Ci korzystać z uroków emerytury bez obaw o finanse.
Istotne jest myślenie długoterminowe. Zadbaj o zaplanowanie swojej przyszłości, abyś nie musiał wówczas martwić się, że zabraknie Ci pieniędzy na bieżące sprawy: żywność, opłaty czy leki. Wydaje się oczywiste, że to państwo powinno zatroszczyć się o obywateli i zapewnić im godny byt w okresie emerytury. Niestety rzeczywistość pokazuje, że jeśli sam nie postarasz się o odpowiednie zabezpieczenie, Twoje comiesięczne dochody mogą okazać się niewystarczające.
Jakie masz możliwości odkładania pieniędzy?
Jedną z nich jest program trzeciego filaru nazywany Pracowniczym Programem Emerytalnym, w skrócie PPE. Jest to składka opłacana przez pracodawcę nieobciążona podatkiem Belki. Dowiedz się, czy Twój szef uczestniczy w takim programie. Jeśli nie, masz również inne opcje do wyboru.
Indywidualne Konto Emerytalne
Środki, które na nie wpłacisz, mogą być dziedziczone – skorzystają na tym również Twoje dzieci. Nie podlegają też one wspomnianemu podatkowi Belki. Musisz go zapłacić jedynie wtedy, gdy chcesz otrzymać odkładane pieniądze wcześniej niż na emeryturze. Masz do nich bowiem dostęp w każdej chwili, jednak wypłata regulowana jest obostrzeniami. To dobre rozwiązanie, ponieważ zniechęca do nierozważnego wydawania oszczędności. Decydując się na otwarcie IKE, musisz wybrać jeden z dostępnych sposobów gromadzenia środków:
- depozyt bankowy,
- rejestr funduszy inwestycyjnych,
- papiery wartościowe na giełdzie,
- dobrowolny fundusz emerytalny,
- inwestycyjne ubezpieczenie na życie.
Dużą zaletą tej formy oszczędzania jest dowolność wysokości wpłacanych rat. Sam ustalasz, ile i jak często jesteś w stanie odkładać. Co roku określana jest jednak kwota maksymalna, którą możesz wpłacić łącznie w ciągu dwunastu miesięcy – nie może ona przekroczyć narzuconej odgórnie sumy.
Alternatywą dla wspomnianych rozwiązań jest założenie odrębnego konta bankowego i wpłacanie na rachunek ustalonych kwot. Najważniejsza jest regularność i konsekwencja – mając te pieniądze, należy zachować silną wolę i traktować je jako niedostępne. Tylko wtedy suma będzie rosła, a Ty będziesz mógł skorzystać z tych środków w okresie emerytalnym.
Zainwestuj w nieruchomości
Jeśli chcesz wiedzieć, jak w skuteczny sposób zabezpieczyć emeryturę, postaw na nieruchomości! Kupując teraz mieszkanie w dużym mieście, możesz spodziewać się zysków w przyszłości. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie, jeśli masz odpowiednią sumę na dokonanie takiej inwestycji. Jako właściciel domu lub działki, możesz je sprzedać i w ten sposób powiększyć swój emerytalny dochód. Opłacalne jest też wynajęcie mieszkania i korzystanie z comiesięcznych przychodów, które wzmocnią stan Twojego konta.
Czy mieszkanie na kredyt ma sens?
Jednak nawet jeśli nie masz możliwości kupna nieruchomości za gotówkę, warto rozważyć skorzystanie z kredytu hipotecznego. Jeśli zrobisz to już teraz i wynajmiesz mieszkanie (jeżeli umowa z bankiem przewiduje taką możliwość), uda Ci się spłacić kredyt z opłat pobieranych od najemców. W ten sposób przechodząc na emeryturę, zyskasz czysty przychód, który pozwoli Ci na stabilizację finansową. To także dobry sposób, jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć przyszłość dzieci.
Ciekawym rozwiązaniem będzie też inwestycja w działkę lub nieruchomość w rekreacyjnej okolicy. Kupując dom lub mieszkanie nad morzem czy w górach możesz zarabiać na turystach. Taki dochód jest mniej pewny niż wynajem długoterminowy, jednak w okresie wakacyjnym i urlopowym można na tym dużo zyskać.
Podsumowanie
Jak widzisz, opcji oszczędzania i form zabezpieczenia się na emeryturę jest sporo. Wystarczy, że wybierzesz najodpowiedniejszą dla siebie i nie będziesz musiał się martwić o swoją przyszłość. Bazowanie wyłącznie na emeryturze z ZUS-u nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli przysługująca Ci comiesięczna kwota wydaje się teraz satysfakcjonująca, za kilkanaście lat może okazać się zbyt mała, aby pokryć bieżące potrzeby życiowe.
Comments are closed.