Nie da się ukryć, że inwestowanie w nieruchomości to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie posiadanych nadwyżek finansowych. Aby osiągać oczekiwane zyski, konieczne jest jednak profesjonalne zarządzanie najmem. Jak zrobić, by mieszkania na wynajem zarabiały na siebie przez długi czas? Przeczytaj artykuł i dowiedz się już teraz.
Opracowanie strategii inwestowania w nieruchomości
Aby efektywnie zarządzać najmem i z zyskiem inwestować w nieruchomości, przed podjęciem jakichkolwiek działań warto je najpierw zaplanować, biorąc pod uwagę własne możliwości i potrzeby. Na początku przeanalizuj, jakimi zasobami dysponujesz. Czy posiadasz już jakieś mieszkania na wynajem? Dysponujesz gotówką na ich kupno? A może planujesz zaciągnięcie kredytu w tym celu? Od odpowiedzi na powyższe pytania zależą kolejne podejmowane przez Ciebie kroki.
Jeśli posiadasz już jedną lub kilka nieruchomości, konieczne jest ustalenie warunków, na jakich będzie przebiegał najem. Zarówno wyposażenie, jak i wysokość czynszu powinny zależeć od tego, dla kogo są przeznaczone mieszkania i w jakiej lokalizacji się znajdują. Jeżeli są położone w dobrej, drogiej dzielnicy blisko centrum, nie oszczędzaj na meblach i sprzętach oraz ustal relatywnie wysoki czynsz. Nieruchomości oddalone od serca miasta i położone w nieciekawych lokalizacjach powinny być tańsze i mniej luksusowe.
Opracowując strategię zarządzania najmem i inwestowania w mieszkania, zastanów się nad:
- lokalizacją,
- grupą docelową, do której kierujesz ofertę,
- wysokością czynszu,
- wyposażeniem.
Ustalając kwestie wynajmu nieruchomości, kieruj się przede wszystkim tym, żeby oferowane mieszkania były atrakcyjne dla potencjalnych najemców. Z tego względu lepszym wyborem są niewielkie lokale o powierzchni 30-60 m2, na które popyt jest znacznie większy niż na duże nieruchomości o trzycyfrowym metrażu. Krótko mówiąc, do kawalerki czy dwupokojowego mieszkania o wiele łatwiej znaleźć najemców.
Zastanów się też nad formą wynajmu, która może mieć charakter długo- lub krótkoterminowy. Oferowanie mieszkań na długi czas gwarantuje większą stabilność i przewidywalność inwestycji, a do tego jest możliwe niezależnie od miejscowości. Z kolei najem krótkoterminowy, który jest skierowany głównie do turystów, wymaga dużych nakładów pracy i jest ograniczony do największych miast w Polsce, ale przynosi relatywnie duże zyski.
Ustal kryteria weryfikacji potencjalnych najemców
Jednym z kluczowych aspektów zarządzania mieszkaniami na wynajem jest określenie grupy docelowej, do której kieruje się ofertę. Jej charakterystyka zależy od następujących zmiennych:
- specyfiki i wielkości miejscowości (małe, średnie albo duże miasto),
- lokalizacji w obrębie danego miasta (np. centrum lub obrzeża),
- typu nieruchomości (np. blok mieszkalny, kamienica, dom),
- powierzchni lokalu.
Decydując się na inwestycję w małą kawalerkę w centrum dużego miasta, spodziewaj się przede wszystkim młodych najemców, z dużym prawdopodobieństwem studentów lub pracowników poszukujących swojej szansy w „wielkim świecie” (bądź turystów, jeżeli wybierasz najem krótkoterminowy). Z kolei wynajem stumetrowego mieszkania w kamienicy na obrzeżach warto kierować do rodzin z dziećmi.
Poszukując potencjalnych najemców, miej na uwadze wszystkie powyższe zmienne. Niewłaściwy wybór lokatora może się bowiem skończyć np. jego szybką rezygnacją, niezapłaconym czynszem czy zniszczeniem mieszkania, a to ostatnie, na czym Ci zależy. Ponadto wynajmem nieruchomości studentom czy rodzinom z dziećmi wiąże się z ryzykiem szybszej eksploatacji lokali niż w przypadku osób samotnych, co należy uwzględnić, ustalając wysokość kaucji.
Zarządzanie najmem nieruchomości – kontrola to podstawa
Jako właściciel mieszkania na wynajem zależy Ci z jednej strony na jak największych zyskach z inwestycji, a z drugiej na jak najmniejszym zużyciu lokalu. Dlatego na bieżąco monitoruj zarówno regularność i terminowość opłacania czynszów przez lokatorów, jak i stan nieruchomości, które zostały powierzone najemcom. Kontroluj także poziom zużycia mediów – zbyt duże wykorzystanie wody, gazu czy prądu może budzić niepokój w związku z użytkowaniem mieszkania w niewłaściwy sposób. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości podejmuj szybkie, ale zgodne z prawem działania.
Zadbaj o zaplecze prawne, księgowe i remontowe w wynajmie mieszkań
Przygotowywanie umów uwzględniających Twoje interesy, rozwiązywanie kwestii spornych, rozliczanie się z urzędem skarbowym, wykonywanie bieżących napraw i remontów – czy z tymi wszystkimi obowiązkami poradzisz sobie samemu? Z pewnością nie, tymczasem zadbanie o te sprawy jest niezbędnym elementem zarządzania nieruchomościami na wynajem. Dlatego jako inwestor nawiąż współpracę z:
- prawnikiem lub radcą prawnym,
- księgowym, biurem rachunkowym bądź specjalistą podatkowym,
- fachowcem od prac budowlanych albo ekipą remontową.
Rozważ powierzenie zarządzania nieruchomościami profesjonalistom
O ile w przypadku pojedynczego mieszkania z lepszym lub gorszym skutkiem jesteś w stanie poradzić sobie samemu, nawiązując współpracę ze specjalistami od prawa, księgowości i remontów, o tyle po kupnie większej liczby lokali będzie to praktycznie niemożliwe albo w najlepszym wypadku bardzo czasochłonne. W związku z tym warto rozważyć zlecenie zarządzania nieruchomościami profesjonalistom. W Mzuri CFI wspieramy skuteczne i długoterminowe inwestowanie w mieszkania na wynajem.
Podsumowanie
Powierzając nam zarządzanie mieszkaniami, masz pewność, że znajdują się one pod opieką fachowców, którzy dbają o nie pod każdym względem. Jako inwestor osiągasz dochód pasywny, bo nie musisz osobiście angażować się w obsługę poszczególnych nieruchomości – robią to za Ciebie profesjonaliści. Do naszych zadań należy przygotowanie mieszkań pod wynajem, a następnie kompleksowe zarządzanie nimi w taki sposób, aby zagwarantować Ci optymalne zyski. Skontaktuj się z nami, a wspólnie ustalimy szczegóły współpracy i udzielimy wyczerpujących odpowiedzi na wszelkie pytania!
Comments are closed.