Stolica województwa podlaskiego to miasto, w którym odnajdzie zupełnie nowe inwestycje. Białystok to wielokulturowe miasto, które pod względem inwestycyjnym jest nieco odmienne od innych polskich miast.
Główne zalety
To zielone miasto (32% to tereny leśne i parki), w którym mieszka obecnie ok. 300 tys. mieszkańców. posiada wiele zalet. Białystok jest ośrodkiem przemysłu włókienniczego, elektromaszynowego, spożywczego oraz drzewnego. Warto pamiętać o tym, że miasto leży blisko granicy z Białorusią i Litwą, co sprzyja wymianie handlowej oraz osiedlaniu się ludności z zagranicy. Działa tu Centrum Promocji Rynku Wschodniego, odbywają się również międzynarodowe Targi Tekstylno-Odzieżowe, Żywności i Przetwórstwa, Konsumpcyjne, Rolno-Spożywcze. Dynamiczny rozwój miasta w ostatniej dekadzie pozwolił na zmniejszenie stopy bezrobocia z ponad 12% w 2010 roku, co stanowiło wtedy jeden z najwyższych wyników w kraju, do 5,5% w 2019 roku. Dodatkowo, wg Eurobarometru przygotowanego przez Komisję Europejską, aż 96% mieszkańców tego miasta zadeklarowało wysoki stopień satysfakcji z życia w stolicy Podlasia.
Białystok jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą kraju. Charakteryzuje wysoką jakością powietrza właśnie ze względu na duży obszar terenów zielonych. Poza tym do stolicy Podlasia przyjeżdża coraz więcej studentów z zagranicy i reszty Polski. Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to duże i najpopularniejsze uczelnie w Białymstoku.
Wymienione zalety mają wpływ na inwestycje. Białystok i jego rynek nieruchomości co roku oferuje nowe inwestycje mieszkaniowe. Ceny za metr kwadratowy zakupu mieszkania w Białymstoku oscylują w granicach 6500 – 7700 a nawet do 8000 złotych za metr kwadratowy. Natomiast, średnia rentowność inwestycji wynosi do 6%.
Oferta inwestycyjna w Białymstoku
Oferta nowe inwestycje mieszkaniowe Białystok 2022 jest różnorodna, zarówno pod względem stylu, jak i cen. Inwestycje deweloperskie poszerzają swój zasięg na terenie całego miasta. Największą popularnością cieszą się nowe mieszkania w budynkach wielorodzinnych, zlokalizowanych wokół centrum. Mieszkania tego typu znaleźć możemy zarówno w dużych kompleksach mieszkaniowych, jak i w kameralnych apartamentowcach. Mieszkania i budynki są budowane w coraz większym standardzie.
Na obrzeżach miasta także można znaleźć ciekawe inwestycje. Na obrzeżach Białegostoku rozwija się nowe budownictwo jednorodzinne. Budują nowoczesne domy szeregowe z infrastrukturą wokół i drogami dojazdowymi.
Miasto Białystok posiada bardzo dobre połączenia między dzielnicami, w związku z tym nowe inwestycje mieszkaniowe nawet poza Centrum są atrakcyjne.
kto wynajmuje mieszkania w Białymstoku? Studenci, osoby młode, które zaczynają pracę oraz pracownicy wiodących przemysłów w Białymstoku. Od pewnego czasu zaobserwować można napływ nowego segmentu najemców, czyli pracowników fizycznych ze Wschodu. Niezależnie od profilu dzisiejszy najemca jest coraz bardziej wymagający. Zauważalny jest trend na mieszkania dwupokojowe, nawet wśród studentów. Internet i telewizja w mieszkaniu stają się już standardem. Mikrokawalerki nie leżą w kręgu zainteresowań najemców w Białymstoku i wynajmowanie ich zazwyczaj sprawia zdecydowanie więcej trudności.
Czynsze najmu netto w Białymstoku za mieszkania 2 pokojowe w dobrej lokalizacji to średnio 1200 zł, kawalerki zaś 1000 zł.
Comments are closed.