Wśród dóbr materialnych, których wartość wraz z biegiem czasu rośnie, a nie maleje, na pierwszy plan wysuwają się niewątpliwie nieruchomości. Zakup domu czy mieszkania w większości sytuacji staje się zatem opłacalną inwestycją, zwłaszcza jeśli po jakimś okresie lokale zostaną poddane remontowi. W takich okolicznościach wielu właścicieli decyduje się na tzw. flip mieszkaniowy, upatrując w nim realnych możliwości na zarobienie znaczących środków finansowych.
Flipowanie w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród osób posiadających własne M. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli wziąć pod uwagę korzyści materialne związane z całym przedsięwzięciem. Warto zatem dowiedzieć się, jak flipować, aby zyskać na tym niemałe pieniądze. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj poniższy wpis!
Na czym polega flipping?
Sam termin flipping wywodzi się z języka angielskiego i można go przetłumaczyć jako odsprzedawanie z zyskiem nieruchomości kupionych po niższej cenie rynkowej. Flip funkcjonuje głównie w transakcjach handlowych na zasadzie kupna-sprzedaży danego lokalu, choć czasem stosuje się go także przy wynajmie. W takim przypadku trzeba liczyć się z mniejszymi dochodami, które – choć regularne – są bardziej rozłożone w czasie. Jeśli zatem zależy Ci na sporadycznym, ale spektakularnym zastrzyku gotówki, lepiej skorzystać z flippingu mieszkaniowego przy zbywaniu lokum na rzecz innej osoby.
Trzeba też mieć świadomość, że na wartość dokonanego flipu w głównej mierze wpływa to, czy dana nieruchomość została zakupiona w całości z własnych środków, czy też z pieniędzy pochodzących z kredytu. W tym drugim przypadku flipowanie też wiąże się z pewnymi korzyściami, nie są już one jednak aż tak spektakularne, jak ma to miejsce przy samodzielnym sfinansowaniu inwestycji. Zanim zatem pomyślisz, jak flipować, najpierw zastanów się, czy rozwiązanie to rzeczywiście należy uznać za opłacalne.
Różne oblicza flippingu
Większość osób, które zajmują się flippingiem mieszkaniowym, z takim sposobem zarobkowania zetknęło się przypadkowo, przy okazji sprzedaży lokalu. Dostrzeżenie realnych korzyści materialnych uzyskanych na skutek przeprowadzonej transakcji handlowej stało się dla nich impulsem do zainwestowania w rynek nieruchomości poprzez zakup mieszkań po okazyjnych cenach oraz ich późniejsze odsprzedanie z zyskiem. Niektórzy w ramach flipowania decydują się na nabycie jak najtańszych lokali oraz ich wyremontowanie także po tzw. kosztach. Jeśli jednak osoby te liczą w takiej sytuacji na drogą sprzedaż lokum, niestety, zwykle ich wygórowane oczekiwania nie pokrywają się z rzeczywistością.
Trzeba pamiętać, że opłacalność flipu jest uzależniona od wartości włożonych w transakcję środków. Dlatego też finalnie bardziej opłaca się nabyć drogie mieszkanie, poddać je małemu remontowi, a potem wystawić na sprzedaż, żądając za nie od potencjalnego nabywcy wysokiej ceny. Martwisz się, że w takich okolicznościach nie znajdzie się kupiec chętny na zakup lokalu? Niepotrzebnie. Rynek obrotu nieruchomościami w Polsce i na świecie rozwija się prężnie i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić w najbliższym czasie. To oznacza, że flipping mieszkaniowy stanowi dla Ciebie doskonałą okazję do podreperowania konta dodatkowymi środkami finansowymi, pochodzącymi z innego niż praca zawodowa źródła.
Mechanizm flipowania
Nie wiesz, jak flipować? To wcale nie jest trudne. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości kupionej po okazyjnej cenie, najpierw podejmujesz się jej remontu, a później sprzedajesz, biorąc za nią pieniądze w kwocie co najmniej równej aktualnej wartości rynkowej mieszkania. Uzyskane w ten sposób środki finansowe możesz albo odłożyć na swoim koncie oszczędnościowym, albo… przeznaczyć na dalsze flipowanie. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć kolejną nieruchomość i postąpić z nią identycznie jak z poprzednią.
Udany flip mieszkaniowy gwarantuje realny zysk finansowy już po kilku miesiącach od sprzedaży. Musisz mieć zresztą świadomość, że firmy budowlane wiele wykonanych przez siebie inwestycji przeznaczają właśnie na cele flippingu. Jeśli zatem dysponujesz wystarczającą ilością gotówki, nie wahaj się skorzystać z proponowanych rozwiązań. Nie ma lepszego sposobu na pomnożenie swojego kapitału od flipowania.
Złote reguły flippingu
Przy opisie tego, jak flipować, należy zastanowić się nad kilkoma bardzo istotnymi kwestiami. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że nie każde zakupione mieszkanie nadaje się na flipping. Nabywając nieruchomość, zwróć uwagę na jej bezpośrednią lokalizację. W praktyce raczej trudno będzie odsprzedać z zyskiem lokum w zaniedbanym bloku, z widokiem na zatłoczoną i hałaśliwą ulicę. Podobnie sytuacja ma się także z mieszkaniami mieszczącymi się na wyższych piętrach w kamienicach, gdzie nie ma windy. Aby flipowanie przyniosło spodziewane efekty, trzeba też uwzględnić stan techniczny samego budynku (na przykład obecność na nim elewacji). Mając to wszystko na uwadze, przed zakupem lokalu pod flip warto obejrzeć co najmniej kilka, a najlepiej kilkadziesiąt obiektów mieszkaniowych – właśnie po to, aby wybrać najlepszy z nich.
Zasadniczo flipping powinien odpowiadać na aktualne potrzeby klientów zainteresowanych kupnem własnego M. Z punktu widzenia osób zajmujących się flipowaniem najkorzystniej jest stać się posiadaczem mieszkania w możliwie jak najgorszym stanie, sprzedawanego po okazyjnej cenie. Po gruntownym remoncie takie lokum znacznie zyskuje na wartości, co oznacza większy zysk dla dotychczasowego właściciela. Nie warto oszczędzać na pracach remontowych i wykończeniowych w lokalach przeznaczonych pod flip. Im lepiej zostaną one wykonane, tym większe prawdopodobieństwo szybkiego znalezienia kupca zainteresowanego nabyciem nieruchomości, nawet po wyższej niż rynkowa cenie.
Ci, którzy nie do końca wiedzą jeszcze, jak flipować, powinni poprosić rzeczoznawcę o pomoc w rzetelnej wycenie mieszkania przed i po remoncie oraz w oszacowaniu kosztów wykonanych prac. Nie bez znaczenia, zwłaszcza w większych miastach, jest też aktualny stan prawny kamienic, gdzie mieszczą się lokale przeznaczone do flippingu. Tego typu rozwiązania zwykle dają duży, ale dość niepewny zysk. Warto zatem wiedzieć, jak dobrze kupić i sprzedać dane mieszkanie, aby na całym procederze zyskać jak najwięcej, unikając przy tym poważniejszych strat.
Comments are closed.